"Mata do jogi" to osobisty wszechświat każdego jogina, niezależnie od tego czy zaczynasz dopiero swoją praktykę czy jesteś zaawansowany/-a w niej mata będzie Ci towarzyszyć każdego dnia. Dlatego tak ważnym jest odpowiednie dbanie i czyszczenie swojej "maty do jogi".

Jak dbać o matę do jogi

Jeśli zależy Ci, aby Twoja mata do jogi posłużyła Ci wiele lat, koniecznie zastosuj się do tych kilku porad poniżej!

  • nigdy nie zostawiaj maty na słońcu, w przeciwnym razie szybko wyblaknie, a materiał zrobi się kruchy i mniej wytrzymały.
  • nigdy nie używaj silnych detergentów do czyszczenia maty, najlepiej zaopatrzyć się w odpowiednie, przeznaczone do czyszczenia maty preparaty.
  • unikaj zwijania maty jak jest jeszcze mokra, poczekaj, aż zupełnie wyschnie, inaczej będzie pękać.
  • nie nakładaj olejków ani balsamów na ciało przed praktyką jogi, mogą one transferować na matę i pozostawić trwałe plamy.

Jak czyścić matę do jogi?

Zapewne zastanawiasz się "Jak często czyścić matę do jogi ?". Oczywiście zależy to od częstotliwości Twojej praktyki. Zwykle raz w tygodniu wystarcza.

Do czyszczenia maty do jogi zdecydowanie polecam Ci zakupić odpowiednio przygotowane do tego preparaty, najłatwiej takie w sprayu. Używanie silnych detergentów do tego celu uszkodzi materiał z którego powstaje mata. Jeśli jeszcze nie kupiłaś preparatu do czyszczenia maty, to zmieszaj odrobinę lekkiego płynu do naczyń z wodą i nanieś na matę. Pamiętaj matę czyścimy z jednej i drugiej strony, a Następnie przecieramy do sucha ściereczką. Nie zostawiaj nigdy maty mokrej, ani nie susz w pobliżu kaloryfera lub na słońcu. Matę do całkowitego wyschnięcia pozostaw rozwiniętą.

W przypadku mocniejszych zabrudzeń, najlepiej umyj matę ręcznie w wanie używając płynu do mycia ( nie silnych detergentów). Do mycia możesz użyć gąbki, koniecznie zadbaj aby woda była chłodna! Po zakończeniu procesu dokładnie wytrzyj matę i pozostaw do całkowitego wyschnięcia zanim ją zwiniesz.

Mam nadzieje, że te drobne wskazówki sprawią, że będziesz wiele lat cieszyła /-ył się matą do jogi w doskonałej kondycji.


Namaste